Schade door behandeling bij ME/cvs

Datum: 
02/04/2021

Schade door behandeling bij ME/cvs

Artikel van David F. Marks, 10 maart 2021

Ondanks bewijs dat ME/cvs gepaard gaat met fysiologische en cellulaire afwijkingen, bestond de therapeutische aanpak van ME/cvs voornamelijk uit cognitieve gedragstherapie (CGT) en graduele oefentherapie (GET). Patiënten gaven aan dat zij stress en ongenoegen ervaren als gevolg van dit soort behandelingen. Een grote bulk aan onderzoek wijst inderdaad uit dat CGT en GET schadelijk zijn voor veel ME/cvs patiënten. Dit roept ethische vragen op. En het geeft ook aan dat een grotere samenwerking tussen wetenschappers, therapeuten en patiënten zinvol is om vooruit te komen binnen dit moeilijke gebied in de wetenschap.

CGT en GET volgen de in diskrediet gebrachte biopsychosociale benadering van invloedrijke psychiaters en psychologen van de Wessely school (Wessely, David, Butler & Chalder, 1989; White et al., 2011). Tal van patiëntenstudies³ laten echter zien dat GET en CGT leiden tot stigmatisering, stress en onbehaaglijkheid. Onderzoek heeft meermaals aangetoond wat patiënten al lange tijd wisten: CGT en GET zijn niet alleen ineffectief, maar ook nog eens schadelijk voor een groot deel van de ME/cvs patiënten.

Lees verder ...