terug naar overzicht

Gezichtsvermogen bij ME/cvs & COVID-19

In dit artikel worden de wetenschappelijke bevindingen met betrekking tot het gezichtsvermogen bij ME/cvs patiënten en Covid-patiënten op een rijtje gezet.

Visusklachten bij ME/cvs gezien door de lens van COVID-19

Mogelijk helpt het doen van verder onderzoek naar problemen met het zien bij Covid-patiënten om sommige van de symptomen die door ME/cvs-patiënten worden gemeld te verklaren.

Mogelijk heeft het ontstaan van gezichts- en cognitieve stoornissen na COVID-19-infectie te maken met een gemeenschappelijk pad dat door virusinfecties in gang kan worden gezet. Het centrale kenmerk hiervan is neurologische ontsteking, waaraan dus meer aandacht moet worden besteed. Hopelijk helpt dit onderzoek ook het onderzoek naar ME/cvs verder.

Problemen met het gezichtsvermogen bij ME/cvs

Er is sprake van overbelasting van de zintuigen bij ME/cvs, waaronder ook de problemen bij het zien.

Wetenschappelijk onderzoek heeft al aangetoond dat ME/cvs patiënten melden dat zij:

 • niet tegen fel licht of zelfs normaal daglicht kunnen
 • gebieden mijden met veel visuele prikkels zoals stadscentra, en winkels met felle lichten of harde geluiden.
 • oogpijn kunnen hebben
 • een tragere leessnelheid hebben
 • zich minder goed kunnen concentreren op het ene doel, terwijl zij andere niet-belangrijke input moet negeren
 • trager zijn bij het verschuiven van de aandacht van het ene object naar het andere
 • tragere oogbewegingen hebben
 • minder nauwkeurig zijn in hun oogbewegingen
 • kwetsbaar zijn voor patroongerelateerde visuele stress

Oorzaak: Mogelijk het gevolg van een laaggradige ontsteking van de hersenen, die de biochemie van de hersenen kan veranderen en de normale neurale verwerking kan verstoren.

Problemen met het gezichtsvermogen bij Covid

 • Problemen met het gezichtsvermogen. Deze symptomen hielden mogelijk verband met veranderingen in de resultaten van moleculair en structureel beeldvormend onderzoek van moleculaire en structurele beeldvorming van de hersenen ((bijv. CT-scan of MRI-scan).
 • Elf immuunbiomarkers waren geactiveerd bij Covid-patiënten die problemen hadden met het gezichtsvermogen.
 • Dit toont de omvang van de reactie van het immuunsysteem na COVID aan.
 • Mogelijk bewijs voor een neuro-inflammatoire belasting die cognitieve stoornissen veroorzaakt.

Lees hier het volledige artikel van ME Research UK.

Anderen bekeken ook

ME/cvs en het gezichtsvermogen

Bij mensen met ME/cvs is er vaak sprake van problemen met het gezichtsvermogen. ME Research UK financierde een onderzoek van Dr. Claire Hutchinson en haar team naar leessnelheid en leesscherpte. Dit zijn aantoonbare, meetbare afwijkingen.

7x wetenschappelijk onderbouwd

7x wetenschappelijk onderbouwd: ME/cvs is een multi-systeem en ernstig invaliderende ziekte. De onderstaande 7 bevindingen werden gepresenteerd op een NIH conferentie in 2019 over neuro-endocriene, metabolische, immunologische en fysiologische afwijkingen die bijdragen aan ME/cvs.

Link tussen hersenstam en dysautonomie

Dysautonomie, ontregeling van het autonome zenuwstelsel, komt vaak voor bij ME/cvs. Voorbeelden hiervan zijn POTS (verminderde bloedstroom naar de hersenen) en NMH (lage hartslagvariabiliteit). Er zijn al veel links gelegd tussen langdurige COVID en ME/cvs. Ook dysautonomie wordt inmiddels gerelateerd met langdurige COVID. De link tussen langdurige COVID en ME/cvs kan hierdoor ook leiden tot